Pensie alimentara neachitata de 5 ani

27 august 2019 113

Buna ziua! Am o intrebare: fostul sot nu achita pensie alimentara pentru 3 copii timp de 5 ani de zile. In acelasi timp, el lucreaza peste hotare, si-a cumparat automobil pe care l-a scris pe tata lui, apartament - scris pe sora lui. La executor degeaba merg, nu face nimic. Ce pot sa fac in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru neplata pensiei alimentare timp de 5 ani dvs vă puteți adresa în instanța de judecată cu o cerere de decădere din drepturile părintești ceea ce consider că îl va afecta pe fostul dvs soț, totodată ăsta nu-l exonerează de la plata pensie alimentare.

În rest, adresațiva executorului și indicați... mai detaliat toate aceste circumstanțe precum că soțul dvs lucrează peste hotare și are un venit pe care îl ascunde iar executorul sa întreprindă măsurile necesare.

28 august 2019