Pensie alimentara neplatita

5 iulie 2020 471

Buna ziua. Tatal copilului are dosar penal la politie pentru neplata pensiei alimentare timp de 3 luni. Am inteles ca i s-a dat un termen in care sa plateasca suma acumulata, din care el a platit in luna martie 200 lei si atat pana in prezent. Am mai intrebat la agentul care se ocupa si mi s-a spus sa astept si sunt inca 3 luni neplatite, adica in total 6 luni neplatite. Trebuie sa plateasca undeva la 600 lei pe luna, dar de un an si ceva de cand am hotarat prin instanta, el a trimis 100-150-200 lei la 2 luni. Mi s-a spus ca se iau in considerare doar 3 luni consecutive neplatite. Unde as putea merge mai departe, pentru ca politia de aici mi se pare ca bat pasul pe loc? Un sfat, va rog! Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Bianca!

Adresați o plângere la Procuratura locală, iar în cazul în care vi se refuză, sunteți în drept să contestați refuzul acestora în instanța de judecată.
Procuratura trebuie să investigheze toate circumstanțele, iar Dvs aveți grijă să nu depuneți un denunț/plângere falsă.

Succes.

6 iulie 2020