Pensie alimentară pentru anii trecuți din momentul divorțului?

25 iulie 2024 0

Bună ziua. Am divorțat mai mulți ani în urmă, dar atunci nu am cerut pensie alimentară pentru fiica comună. Acum fata are 16 ani. Dacă cer acum ca tatăl ei să plătească pensie alimentară, pot cere și pentru anii trecuți din momentul divorțului? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Puteţi solicita doar din momentul adresării în judecată.

25 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna Victoria, da DVS sunteți în drept să ceriți, nu mai legea prevede cu 3 ani în urmă, așa este menționat în Codul familiei, eu am să vă prezint acest document. Mulți avocați o să vă prezinte verbal niște argumente, dar nu-i crediți. DVS sunteți în drept să apelați la... mai detaliat viberul meu de pe telefonul +37368669950. Ce spune Codul familiei Articolul 104. Determinarea restanţei la pensia de întreţinere

(1) Pensia de întreţinere se încasează pentru perioada anterioară în baza contractului privind plata pensiei de întreţinere sau a titlului executoriu, în limitele a cel mult 3 ani din momentul prezentării contractului sau a titlului executoriu respectiv.

(2) Dacă pensia de întreţinere nu s-a încasat din culpa debitorului întreţinerii, restanţa ei se reţine, prin derogare de la prevederile alin.(1), pentru toată perioada anterioară.

(3) Suma restanţei se determină pornindu-se de la cuantumul pensiei de întreţinere stabilit de instanţa judecătorească sau de contractul corespunzător.

(4) Suma restanţei la pensia de întreţinere pentru copiii minori se determină pornindu-se de la salariul şi/sau alte venituri ale debitorului.

(5) Dacă debitorul nu a lucrat în perioada în care s-a format restanţa sau nu a prezentat actele ce confirmă salariul şi/sau alte venituri ale sale, cuantumul restanţei la pensia de întreţinere se determină de către executorul judecătoresc, pornindu-se de la salariul mediu pe ţară la data determinării restanţei. Dacă părţile nu sînt de acord cu suma restanţei calculate sau situaţia financiar-materială a debitorului nu permite achitarea în conformitate cu alin.(1), ele sînt în drept să se adreseze cu o cerere în judecată pentru a se stabili suma concretă a restanţei.

(6) Suma restanţei la pensia de întreţinere poate fi contestată în modul stabilit de legislaţie.
Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia.

25 iulie 2024
  • Jurisconsult

D-na Victoria, colegul dl. Sergiu, greșit v-a orientat.

25 iulie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Domnule Grigoraş, citiţi atent speţa... "MULŢI ANI ÎN URMĂ, DAR ATUNCI NU AM CERUT PENSIA ALIMENTARĂ"... intuiesc că nu are doamna nici titlu executoriu, nici contract.
Nu duceţi lumea în eroare şi daţi speranţe goale.

Codul familiei clar prevede:
Articolul 98. Termenul de pornire a acţiunii privind încasarea pensiei de întreţinere
(2) Pensia de... mai detaliat întreţinere se încasează de la data adresării în instanţa judecătorească.

25 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Sergiu, eu sunt de acord cu celea menționate de DVS, dar nu uita eu sunt ferm convins, că ex. soțul se eschivează de la plata pensie alimentare, dacă se v-a dovedi acest caz, soția e în drept să se folosească de prevedeli art. 98 al. 3... mai detaliat CF și e în drept să inițieze incasarea pensiei pe o perioadă de 3 ani, nu mai mult.

26 iulie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Într-adevăr aşa ar putea fi, însă cuvîntul cheie este...,,DACĂ" şi numai ,,DACĂ" se va dovedi... convingerile personale nu au putere de probă pentru instanţă.

26 iulie 2024