Pensie alimentara pentru copii

22 august 2024 0

Bună ziua. Am nevoie de ajutorul unui avocat. Fostul soț de 7 ani nu mai achită pensie alimentară pentru copiii minori. El deține dublă cetățenie - a Moldovei și a Rusiei. Dacă îl dau in judecată, pot obține ceva? Va fi tras la răspundere și obligat să achite sumele restante? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Natalia, te-a referit la fostul soți, precum că el are 2 cetățenii și de 7 ani nu plătește pensia alimentară, n-a indicat unde el se găsește acuma, în Moldova sau în Rusia. Ai tot dreptul să enișiezi o cerere de chemare în judecată pentru a obține de la... mai detaliat el pensia alimentară. Da o să dai câștig de cauză, executorul trebuie să știe, unde se află ex.soțul, și cum să execute hotărârea despre incasarea pensiei. Eu nu sunt avocat, dar jurist consultant, DVS puteți apela viberul meu de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

22 august 2024
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna. Mai mult decit atat, va recomand cu insistenta de a obliga sotul pentru asi indeplini obligatiile parintesti.
Pentru mai multe detalii apelati la direct
succese

30 august 2024