Pensie alimentara pentru copii

29 iulie 2022 84

Buna ziua. Sunt tată a 2 copii minori, am divortat in urma cu 3 ani. Domiciliul copiilor a fost stabilit cu mine. Instanta a mai decis ca fosta sotie sa achite pensie alimentara copiilor in marime de 1/3 din toate veniturile. In prezent, mama copiilor are domiciliul stabilit în Italia, unde lucreaza legal. Aceasta nu achita pensia alimentara, chiar daca titlul executoriu se afla la executor. Pot solicita achitarea pensiei calculat in functie de salariul primit in strainatate de fosta sotie? Unde sa ma adresez? Poate sa ma ajute un jurist, va rog? Mersi.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Ignat, sunteți în drept să apelați la executor,ca el să iasă la Ministerul Justiție pentru a ieși la Ministerul Justiție a Italiei de a fi pus în funcție hotărârea instanței de judecată deja pronunțată.

30 iulie 2022