Pensie alimentara pentru copil

8 august 2024 0

Bună ziua! Cererea pentru pronunțarea divorțului și stabilirea pensiei alimentare a fost depusă în luna octombrie 2023. Recent, am primit hotărârea judecătorească, potrivit căreia tatăl copilului trebuie sa plătească pensia alimentara pentru copil, în sumă de 2.000 lei. Până acum acesta a acumulat o restanță de 20.000 lei. Întrebarea este dacă tatăl copilului poate să achite restanța câte puțin în fiecare lună pe contul bancar, fără a apela la un executor? Nu vreau să pierde 10% pe care ar trebui sa la ia executorul. Menționez că nu am depus încă titlul executoriu la niciun executor. Chiar și dacă depun acest titlu executoriu, tatăl copilului va putea să îmi transmită direct banii in contul bancar? Cum mă sfătuiți să acționez? Daca pe viitor tatăl copilului nu se ține de cuvânt și nu plătește regulat, pot să mă adresez la un executor? Vreau să fiu informată mai bine in acest sens. Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Valeria, DVS sunteți în drept să procedați așa cum vreți, dar sfatul meu de implicat pe executor de dorit. El o să rețină 10% nu din banii, care sunt destinați copilul, dar de la ex.soți, care o să trebuiască să-i achite executorului, pe DVS acest lucru nu vă deranjază,... mai detaliat nu fiți bună la inimă.

9 august 2024
Mihai Gherbovei
  • Avocat

bună
întrebarea dvs este mai complexă cu soluții diversificate, adresați-vă la un avocat pentru asistență juridică calificată
succese

30 august 2024