Pensie alimentara pentru copil din afara casatoriei

20 februarie 2018 174

Am un baetel de 7 ani si as dori ca tatal copilului sa plateasca pensie alimentara. Noi nu am fost casatoriti si deaceea trebue facut si testul de paternitate (el nu recunoaste copilul). Spuneti-mi, va rog, testul il achit eu sau tatal? Care sunt pasii ce trebue sa-i fac ca sa primesc de la el pensie alimentara pentru copil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-na Nina,
În cazul dat, urmează să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată privind constatarea paternității. În procesul judiciar solicitați numirea unei expertize ADN, cheltuieli procesului le suportați dvs.,iar în cazul în care aveți câștig de cauză, la cererea dvs instanța va decide asupra încasării cheltuielilor... mai detaliat de judecată.
Odată cu constatarea paternității puteți solicita și stabilirea domiciliului permanent al copilului cu dvs și încasarea pensiei de întreținere pentru copilul minor.

20 februarie 2018