Pensie alimentara pentru copil minor

15 iulie 2020 260

Buna ziua. Poate judecatorul sa decida suma pensiei alimentare lunare pentru copil minor mai putin decat cosul minim de consum pentru copil calculat de BNS? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Judecătorul poate, dar nu orice decide acesta este întemeiat și legal. Verificați atent minimul de existență pentru fiecare regiune în parte de creștere a copilului.
Cel mai probabil instanța a împărțit obligația la ambii părinții, spre ex suma de 1800 lei este prevăzuta ca minim de existență, prin urmare obligația... mai detaliat de creștere a copilului o au ambii părinți de aceea suma de împarte la 2 și părintele poate fi obligat la plata pensiei alimentare in sună de 900 lei.

Evident că există temeiuri de atac a unei asemenea hotărîri pe mai multe motive.

16 iulie 2020