Pensie alimentara pentru copil minor

28 iunie 2023 54

Buna ziua. Am acord notarial in privinta pensiei alimentare pentru copilul minor. Ma pot adresa in judecata in vederea maririi pensiei alimentare?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Carolina.
Chiar dacă este contract de achitare a pensiei puteţi să vă adresaţi în instanţă pentru stabilitea pensiei alimentare.
Trebuie doar să evaluaţi şansele or dacă tatăl copilului(ilor) are la moment un salariu mai mare, pensia poate fi stabilită în mărime de 1/4 din salariul net pentru un copil, 1/3... mai detaliat - pentru 2 copii şi 1/2 - pentru 3 şi mai mulţi copii.
În cazul cînd nu are venit stabil instanţa poate stabili pensia în mărime fixă aproximariv 1-2000 lei pentru un copil.

29 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Contractul nu va împiedică să înaintați o acțiune în instanță, însă urmează să existe circumstanțe noi, care ar determina majoritatea cuantumului pensiei de întreținere

29 iunie 2023