Pensie alimentara pentru copil minor si partajarea averii

22 octombrie 2023 3

Buna ziua. Am divortat in 2021, dar avem un copil minor de 7 ani. Nu am depus inca cerere pentru incasarea pensiei alimentare. Inainte de a divorta, eram stabiliti intr-o tara europeana, dar in 2021 fostul sot a plecat din aceasta tara si nu achita nimic pentru intretinerea copilului. Avem un apartament in Chisinau, proprietara din 2015 sunt eu, dar in actele de la Cadastru este indicat si el, deoarece eram casatoriti la momentul achizitiei acelui apartament. Din 2015 am achitatat numai eu taxele pentru imobil si pentru condominiu, asa cum se intampla si acum, dupa desfacerea casatoriei. Pasapoartele moldovenesc si cel romanesc ale copilului sunt expirate, iar fostul sot refuza sa dea acordul pentru perfectarea actelor, ne mai vorbind de achitarea costurilor actelor. Cum ar trebui sa fie formulata cererea pentru pensie alimentara, astfel incat sa pot perfect actele copilului fara acordul lui. Cerere pentru partajul averii comune nu am depus. Pot sa o depun impreuna cu cea pentru pensie alimentara? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Doamna Anna, întrebările Dvs sunt prea complexe pentru a avea un răspuns succint și direct. Dvs ar fi bine să vă adresați unui avocat care să vă pregătească cererea de chemare în judecată și să vă reprezinte în instanța de judecată. Desigur că o puteți face și singură, dar dacă... mai detaliat nu aveți studii juridice și experiență de lucru păi v-ar fi foarte greu în fața unui avocat care să îl reprezinte pe viitorul Dvs. fost soț, iar rezultatul sigur nu va fi la fel de bun ca în cazul în care ați fi reprezentată de un avocat.
Puteți să mă contactați la 069992921.

23 octombrie 2023