Pensie alimentară pentru copil, părinți necăsătoriți?

26 februarie 2023 70

Bună ziua. Am un copil cu un bărbat cu care nu am fost căsătoriți. În prezent, acesta este plecat din țară? Cum pot cere să fie încasată pensie alimentară pentru copil? Pot demonstra paternitatea cu test ADN? Cum să-l oblig să facă un astfel de test?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Elena.
Dacă Persoana care dumneavoastră consideraţi că ar fi tatăl copilului refuză să recunoască paternitatea, atunci
doar prin judecată puteți constata paternitatea în acest caz.
În cadrul procesului persoana care pretindeţi că ar fi tată poate fi obligat să efectueze un test ADN de paternitate.
În practică se aplică testul ADN... mai detaliat pentru stabilirea paternităţii, preţul unei asemenea expertize variază în jur de 5000 lei

Codul familiei prevede
(5) Paternitatea copilului născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.
Articolul 48. Stabilirea paternităţii în instanţa

judecătorească

Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea se stabileşte de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.

26 februarie 2023