Pensie alimentara pentru mama copilului

11 noiembrie 2019 140

Sunt mama solitara. Exista asa lege ca sa-l dai in judecata pe tatal copilluipentru ca sa plateasca alimente pentru mine ca mama, ca mi-a distrus viata si ne-a lasat singuri?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Desigur, urmează doar să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere privind încasarea pensiei de întreținere a copilului minor.

Obligația de întreținere survine din art. 74 din Codul Familiei la caz totodată potrivit art. 75 stabileşte foarte clar modalitatea de calculare a pensiei alimentare. Astfel, „pensia de... mai detaliat întreţinere pentru copilul minor se încasează din salariul şi/sau din alte venituri ale părinţilor în mărime de 1/4 – pentru un copil, 1/3 – pentru 2 copii şi 1/2 – pentru 3 şi mai mulţi copii”.

În cazul în care nu are un loc de muncă oficial puteți solicita pensia sub formă fixă de bani.

Ar fi bine să vă consultați sau să vă angajați un avocat pentru a obține cu succes rezultatul.

11 noiembrie 2019