Pensie alimentară pentru soție

11 iunie 2023 37

Bună ziua. Sunt căsătorită oficial și locuiesc în casa soțului, însă fiecare din noi are bugetul său separat: eu am banii mei, soțul are banii lui. Când sunt cheltuieli comune - fiecare achită jumătate din sumă. Degrabă nu voi mai primi indemnizația lunară pentru creșterea copilului (unica mea sursă de venit); iar pe lângă cheltuielile comune, eu am un credit și o datorie către soț - peste 4.000 lei. Spuneți-mi, vă rog, pot să dau soțul în judecată ca să-mi achite pensie alimentară până băiețelul împlinește 3 anișori? Cum să demonstrez că noi suntem cu banii aparte? E suficient dacă aduc martori care vor confirma asta? Cunoscuții îmi spun că unica ieșire e divorțul.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Puteți solicita pensie alimentară pentru copil până la atingerea vârstei de 18 ani. De asemenea, dacă Dvs nu activați, puteți solicita și pensia de întreținere pentru Dvs.
(2) În cazul refuzului de a acorda întreţinere şi dacă între soţi nu există un contract privind plata pensiei de întreţinere, dreptul de... mai detaliat a porni o acţiune în instanţa judecătorească privind încasarea acesteia de la celălalt soţ îl au:
c) soţul care îngrijeşte copilul comun timp de 3 ani după naşterea acestuia.

12 iunie 2023