Pensie alimentară plătită de un tată care nu muncește oficial

6 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Dacă soțul nu muncește oficial, pensia alimentară pe care trebuie să o achite celor 2 copii minori este de doar 3.000 lei pe lună? Mi se pare puțin de tot. Ce se poate face ca tatăl copiilor să achite o sumă adecvată cheltuielilor necesare pentru creșterea copiilor? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună!
Să formulați o cerere de chemare în judecată privind modificarea prin majorare a pensiei de întreținere a copiilor minori.

7 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Natalia, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 110. Modificarea cuantumului pensiei de întreţinere stabilite de instanţa judecătorească sau scutirea de plata acesteia

În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante... mai detaliat ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de plata acesteia. DVA trebuie să prezentați probe, că starea materială sa înrăutățit.

7 noiembrie 2023