Pensie alimentara si test de paternitate

20 octombrie 2017 378

Buna ziua! Tatal nu este inscris in certificatul de nastere a copilului. Pentru a primi pensie alimentara, am nevoie de test de paternitate? Achitarea acestuia din contul cui va fi?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Nadejda,

Da pentru început trebuie să stabiliți paternitatea copilului printr-o cerere depusă in raza domiciliului presupusului tată sau la instanţa de judecată de la domiciliul persoanei care sesizează instanța de judecată, ulterior, sa inaintati o altă cerere de chemare în judecată pentru stabilirea și încasarea pensiei alimentare din contul... mai detaliat tatălui.

taxa de stat se achită de solicitant conform art. 3 din Legea nr. 1246 privind taxa de stat din 03.12.1992 ( http://lex.justice.md/md/313274/ ) .

22 octombrie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In instanta de judecata ve-ti solicita efectuarea testului ADN (pret 8000-10 000 lei) in cazul in care persoana neaga paternitatea , iar testul AND va demonstra paternitatea , ve-ti solicita suma data ca cheltuieli de judecata !

23 octombrie 2017