Pensie alimentara solicitata de tata

16 ianuarie 2019 289

E posibila initierea cererii in judecata privind pensia alimentara de catre tatal copiilor, care plateste deja din proprie initiativa pensia? Acest fapt nu a fost soluționat anterior in judecata. Desfacerea casatoriei a devenit definitiva si certificatul de divort a fost ridicat deja.

Jurist comments 10

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Pentru a fi sigur de situație și a evita emiterea unei hotărâri judecătorești, atrageți atenție la
Articolul 92. Contractul privind plata pensiei de întreţinere
Contractul privind mărimea, condiţiile şi modul de plată a pensiei de întreţinere poate fi... mai detaliat încheiat între persoana care datorează întreţinere (debitorul întreţinerii) şi persoana care are dreptul la întreţinere (creditorul întreţinerii).
Articolul 93. Forma contractului privind plata pensiei de întreţinere
Contractul privind plata pensiei de întreţinere se întocmeşte în scris şi se autentifică notarial. Nerespectarea acestor prevederi atrage nulitatea contractului.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Totodată,
Articolul 74. Obligaţia părinţilor de a-şi întreţine copiii
(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii minori şi copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.
... mai detaliat (2) Modul de plată a pensiei de întreţinere se determină în baza unui contract încheiat între părinţi sau între părinţi şi copilul major inapt de muncă.
(3) Dacă lipseşte un atare contract şi părinţii nu participă la întreţinerea copiilor, pensia de întreţinere se încasează pe cale judecătorească, la cererea unuia dintre părinţi, a tutorelui copilului sau a autorităţii tutelare teritoriale.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În concluzie, acționarea în instanță pentru încasarea forțată prin intermediul instanței a pensiei alimentare, urmează a constata o eschivare constantă de la această obligație.
Astfel, dacă puteți proba faptul grijei față de copil, anume spre exemplu prin: transferuri bănești cu identificarea plații ca ajutor pentru copil, cit și proba procurarea in... mai detaliat folosul acestuia a diferitor bunuri pentru uzul acestuia, o eventuală acțiune în instanță nu va avea succes, urmînd a fi respinsă.

16 ianuarie 2019

As vrea sa pun accentul pe: as putea eu ca tata sa initiez in judecata cererea referitor la pensie? Contract intre parti nu e posibil de a face

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Pensia poate fi solicitată de părintele în grija căruia se află copilul.

16 ianuarie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Domnu Onofrei, încadram'aș într-un răspuns )

16 ianuarie 2019
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dar dacă așa im vin ideile și concluziile

16 ianuarie 2019
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pe rând

16 ianuarie 2019
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Una câte una

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Nici mai mult, nici mai puțin ca la toți.

16 ianuarie 2019