Pensie anticipata pentru limita de virsta

23 ianuarie 2018 168

Buna ziua. Pe pagina oficiala a CNAS exista informatie despre aceasta categorie de pensie (pensia anticipata pentru limita de virsta), dar cind unele persoane s-au adresat acolo, li s-a spus ca acest tip de pensie a fost anulat. Care este adevarul, pe cine sa credem? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Tabaran
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua.
1) Legea nr.156 din 14.10.1998 privind sistemul public de pensii, stipulează la ART. 9 categoriile de pensii.
2) Asfel ART. 14 din aceeași lege menționează: Dreptul la pensie pentru limită de vîrstă se acordă dacă sînt îndeplinite cumulativ condiţiile privind vîrstele de pensionare și stagiile de cotizare prevăzute de... mai detaliat prezenta lege.
3) Condițiile sunt menționate la ART. 15 a aceeași legi.

24 ianuarie 2018
Alina Laptedulce
  • Parajurist

Stimata doamna, art.9 al Legii nr.156 din 14.10.1998 privind sistemul public de pensii stipuleaza clar categoriile de pensii, printre care la lit.(e) se mentioneaza si pensia anticipata pentru limita de virsta. Analizind art.15 din legea respectiva unde se specifica conditiile de acordarea a dreptului la pensia anticipata pentru limita de... mai detaliat virsta, se constata ca ea se acorda cu cel mult 3 ani inainte de implinirea virstei de 63 ani - virsta stabilita ca virsta standard de pensionare. Prin urmare, la momentul actual pensia anticipata pentru limita de virsta se stabileaste doar barbatilor. Femeile vor avea dreptul sa solicite acest tip de pensie abia incepind cu anul 2023, pentru ca pina atunci ele se pot solicita stabilirrea pensiei pentru limita de virsta in conditii obisnuite (care, de fapt, se poate considera oarecum anticipata, pentru ca conform art.41 pot stabili aceasta prestatie de asigurari sociale de stat pina la implinirea virstei de 60 ani). Inca un moment esential la stabilirea pensiei anticipate pentru limita de virsta este confirmarea stagiului necesar de cotizare prevazut la art.42 din legea deja mentionata. De ce spun esential? Pentru ca cind se solicita acest tip de pensie in stagiul general de cotizare nu includ perioadele necontributive precum, concedii medicale, concedii pentru cresterea si ingrijirea copiilor, studiile realizate pina la 01.01.1999, serviciu militar la barbati s.a. Adica, se include doar timpul efectiv lucrat pentru care s-a achitat salariu si din care au fost retinute contributii de asisgurari sociale de stat.

24 ianuarie 2018