Pensie de întreținere

5 iunie 2020 143

Am un copil de 7 luni dintr-o relatie care nu a fost oficializata. Tot timpul cat am fost impreuna, el a locuit in casa mea si a trait din veniturile mele. Pot acum sa cer pensie de intretinere pentru copil: El are salariu oficial 3.300 lei, plus parte neoficiala (in plic) care poate ajunge si 5.000, si chiar 15.000 lei. Pot obtine ceva pe cale judiciară?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca persoana e inscrisa ca tata in certificatul de naștere a copilului, puteți solicita incasarea pensiei de întreținere a acestuia.
In suma fixa daca nu e posibil de identificat veniturile, sau procentual din veniturile cunoscute.

5 iunie 2020