Pensie de întreținere de la fostul soț cetățean străin

11 noiembrie 2022 63

Bună ziua. Am fost căsătorită în România, dar am născut în Moldova, iar mar târziu am divorțat. Cum pot să-l oblig pe fostul soț să achite pensie de întreținere pentru copil?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Olesea, apelați înistanța de judecată al Moldovei, o să faceți rost de o hotărâre, prin intermediul executorului judecătoresc, care o să iasă cu propunere la Ministerul Justiție, să iasă la Ministerul Justiție al Româniiei, deoarece între țărilenoastre este deja semnat Cobvebția despre acordarea serviciilor juridice.

12 noiembrie 2022