Pensie de urmaș

19 septembrie 2017 27

Încerc sa ajut niște copii minori (3 ani și 11ani), tatăl lor a decedat la vârsta de 38 de ani ( am specificat vârsta ca sa înțelegeți ca nu era beneficiar nici de un tip de pensie). Au dreptul acești copii minori la vreo alocație sau pensie. Menționez ca tatăl nu era încadrat in câmpul muncii. Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Tatiana,

Cu siguranță nu vor putea beneficia de pensia de urmaș deoarece defunctul nu a îndeplinit condițiile cu privire la calitatea de pensionar, o variantă posibilă fiind adresarea unei cereri către pretura/primăria unde sunteți cu viza de reședință pentru a beneficia de un ajutor social care poate fi la... mai detaliat fiecare 6 luni după adresare cu o nouă cerere.

20 septembrie 2017