Pensie de urmaș

30 mai 2018 37

Mamă văduvă cu doi copii de 5 și 9 ani. Copiii primesc pensie de urmaș. La moment mama vrea să plece peste hotare împreună cu copiii, acolo urmează să se recăsătorească. Care sunt actele necesare pentru a trece vama și pentru ca copiii să treacă în numele persoanei cu care se casătorește mama. Și în caz de căsătorie, pentru copii se păstrează pensia de urmaș sau se anulează?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ana.

Pensia de urmaş, stabilită copiilor, se va păstra.

În legătură cu trecerea vămii, dacă vă referiți la frontiera Republicii Moldova, în mod normal, în afară de pașapoarte (sau pașaport, în cazul în care copiii sunt înscriși la dumneavoastră), ar fi bine să aveți și certificatul de deces al tatălui.

În ce... mai detaliat privește schimbarea numelor copiilor, vedeți aici toată informația de care aveți nevoie – http://stare-civila.gov.md/m/pages/schimbarea-numelui-prenumelui

Mult succes!

30 mai 2018