Pensie de urmaș

13 ianuarie 2018 48

Cum se calculeaza pensia de urmaș indiferent de stagiu de cotizare in caz de accident de munca?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pensia de urmaș se acordă din bugetul asigurărilor sociale de stat persoanelor a căror întreţinător a decedat şi era beneficiar de pensie sau îndeplinea condiţiile pentru a primi o pensie. De aceea urmează să concretizați dacă vă referiți întradevăr la pensia de urmaș .

Dacă doriți să obțineți îndemnizații... mai detaliat din cauza accidentului de muncă, calculele se efectuează conform legii asigurării pentru accidente de muncă şi boli profesionale ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=311722&lang=1 ) .

La fel persoana poate beneficia de pensie de dizabilitate dacă dizabilitatea s-a stabilit din cauza unui accident de muncă. Aici urmează să studiați Legea privind sistemul public de pensii* ( privind sistemul public de pensii*), începând cu art. 18.

13 ianuarie 2018

.

14 ianuarie 2018