Pensie pentru limita de varsta, după pensia anticipate

10 iulie 2017 90

Am depus cerere pentru pensie anticipata la 03-04-17 (data nasterii 14-06-1955). Acceptata si eliberarea delegitimatie la 04-07-17. La 15-06-17 m-am adresat la CTAS Ciocana cu docum. Respective (diploma) pentru acordarea pensiei de varsta. Mi s-a refuza primirerea cererii si documentelor din cauza, ca dosarul meu se afla la CNAS din 12-06-17 si probabil dupa 22-06 va reveni. La adresare prin telefon (3-4 ori) mi se spunea ca dosarul nu este. Penultimela adresare (telefon) pe 27-06 – dosarul nu era revenit la CTAS. La adresarea prin telefon din03-07 mi s-a comunicat ca dosaru dupa 15-00 va fi/ M-am prezentat la CTAS pe 04-07, dar mi s-a refuzat primirea cererii pentru acordarea pensiei de varsta din motiv, ca varsta de pensionare din 01-07 este de 62 ani 4 luni.
Consider, că nu este justificat refuzul. Argumente: a) nu sunt vinovat că CNAS a încălca legea, care spune că termenul de decizie este de 30 zile (pensia anticipata) si refuzul de a primi cerera de pensie de varsta in lipsa dosarului la CTAS; b) nu cunosc formatul cererii, dar posibil că trebuie să fie referintă la Pensia anticipate (decizie care lipsea la dat respective 15-06)
În ce mod pot contesta aceasta?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Modificarile respective cu privire la majorarea virstei de pensionare pentru barbati la cota de 62 ani si 4 luni sunt in vigoare de la 01 ianuarie 2017 ! deci refuzul pare a fi unul intemeiat.

25 iulie 2017

Legea a intrat in vigoare de la 01-07, dar unele articole de la 01-04-17 Dar varsta de 62 si 4 luni de la 01-07-17, deci pana atunci este de 62 ani

26 iulie 2017