Pensii alimentare

19 octombrie 2017 48

Buna ziua! Am un bebe dintr-o relatie de concubinaj. Vreau pensie pentru intretinerea copilului, tatal nu activeaza legal si nu recunoaste copilul. Mai are 2 copii minori la intretinere din casatoria anterioara. In caz ca dau in judecata, cum se va calcula marimea pensiei alimentare? Cheltuielile de judecata vor fi din contul meu sau al tatalui?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Este important ca tatăl să fie înscris oficial ca tată în certificatul de naștere al copilului dvs.
Împrejurarea că sunteți doar în concubinaj nu are nicio relevanță.
Instanța va obliga tatăl să plătească salariul minim pe economie, iar cheltuielile de judecată vor fi puse pe seama lui dacă el pierde.
De asemenea, Codul... mai detaliat de procedură civilă prevedre:
**
Articolul 85. Scutirile de taxă de stat
(1) De taxă de stat pentru judecarea pricinilor civile se scutesc:
a) reclamanţii în acţiunile:
- de încasare a pensiei de întreţinere;

__________
Legile Republicii Moldova
225/30.05.2003 Codul de procedură civilă al Republicii Moldova //Monitorul Oficial 111-115/451, 12.06.2003

19 octombrie 2017