Pensionare

12 ianuarie 2018 26

Care e pensia minimă in Moldova? Cum se calculează valoarea pensiei (trebuie sa ai 16 ani stagiu de munca pentru a primi pensie)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Angela.
Conform Legii Nr. 156 din 14.10.1998, cu modificările și schimbările ulterioare, art.5, stagiul minim de pensionare este de 15 ani. Valoarea pensiei se calculează după o formulă (anexa nr.1 din susnumita lege), luând în calcul, stagiul de lucru, concediile p/u creșterea copiilor, anii de studii superioare, etc.
Puteți singur... mai detaliat să vă calculați nivelul de pensie, prin intermediului paginii Casei Naționale de Asigurări Sociale: www.ctas.md, să solicitați o parolă printr-o cerere către biroul din raza unde locuiți, sau prin e-mail.

15 ianuarie 2018