Pensionarea femeilor

20 iulie 2017 22

Bună ziua. Va rog să îmi spuneți dacă femeile au dreptul de a beneficia de pensia pentru stagiul de cotizare și dacă da, care este numărul de ani de cotizare. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In prezent, femeile pot beneficia de pensie pentru limita de virsta, daca au impliniti 57 ani si 6 luni, si daca au un stagiu de cotizare total de 30 ani si 6 luni.
In fiecare an, virsta de pensionare va creste, pina la atingerea plafonului de 63 de ani catre anul... mai detaliat 2028. De asemenea, si stagiul de cotizare va creste, pina la atingerea plafonului de 34 de ani catre anul 2024.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=313291

21 iulie 2017