Pensionarii disponibilizati primesc indemnizatie?

14 martie 2018 58

Daca sunt pensionara de virsta si sunt disponibilizata de la locul actual de munca, trebuie sa primesc indemnizatie? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Daca sunteti concediata la o unitate din sectorul real in baza at. 86 alin. (1) lit. y prim din Codul muncii (detinerea de catre salariat a statutului de pensionar pentru limita de virsta), atunci nu sunteti indreptatita la indemnizatie de eliberare din serviciu, decit daca contractul individual sau colectiv (daca... mai detaliat atare exista in unitate) prevede o asemnea garantie.

15 martie 2018