Pensionarii platesc impozite

9 iulie 2017 1183

Pina nu demult stiam ca pensionarii sunt scutiti de impozite. Recent mama mea pensionara a fost chemata la primaria din sat si anuntata ca trebuie sa plateasca impozitele precum ca s-ar fi schimbat legea de anul acesta. Este corecta informatia?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara,
Există mai multe tipuri de impozite totuși,

Pentru anumite categorii de cetăţeni art. 283 Cod fiscal prevede facilităţi/scutiri la impozitul pentru case şi construcţii.
De plata acestui impozit sunt scutiţi:
· pensionarii şi persoanele de vârstă pensionară . ( care nu a suferit modificări fiind în continuare expres reglementat acest fapt.... mai detaliat )
( http://www.lex.md/fisc/codfiscaltxtro.htm#Articolul 283. )

10 iulie 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Ana,

Nu se plătesc impozite pe venit din pensie, în cazul în care pensionarul obține un venit fiind angajat în câmpul muncii, acesta este impozitat.

De asemenea, pensionarii achită și impozitele pentru bunurile imobiliare.

10 iulie 2017