PENTRU IESIREA PESTE HOTARE CU COPILUL E NEVOIE DE PROCURA DE LA TATA?

6 martie 2017 185

SUNTEM IN DIVORT. PENTRU IESIREA PESTE HOTARE CU COPILUL E NEVOIE DE PROCURA DE LA TATA?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ana Galus
  • Avocat

Stimata Lilia,

Depinde de scopul calatoriei peste hotare. Este nevoie de procura de la tata in cazul in care doriti sa va stabiliti cu traiul peste hotare impreuna cu copilul.

Daca este vorba doar despre o calatorie cu scop de odihna, nu este nevoie de procura. Totusi, la iesirea din tara... mai detaliat va fi nevoie sa demonstrati colaboratorilor vamali ca este vorba anume despre o calatorie cu scop de odihna (prin dovada bronarii unui hotel de ex.). Altfel, va vor solicita procura.

7 martie 2017