Percheziţia autoturismului

15 iulie 2020 190

Are voie agentul de circulaţie să mă percheziţioneze pe mine și autovehicului etc.? Am cautat în Codul Contravenţional şi în cel de Procedură Penală și am găsit doar că e reglementată percheziţia corporală şi la domiciliu. Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform alin. 6, art. 11, Codul de Procedură Penală:

11) domiciliu – locuinţă sau construcţie destinată pentru locuirea permanentă sau temporară a unei sau a mai multor persoane (casă, apartament, vilă, cameră la hotel, cabină pe o navă maritimă sau fluvială), precum şi încăperile anexate nemijlocit la acestea, constituind o parte... mai detaliat indivizibilă (verandă, terasă, mansardă, balcon, beci, un alt loc de uz comun). Prin noţiunea de domiciliu, în sensul prezentului cod, se înţelege şi orice teren privat, automobil, navă maritimă şi fluvială privată, birou;

Servus

16 iulie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În lipsa unei autorizații a percheziției și a unor motive întemeiate aceștia nu sunt în drept să efectueze astfel de acțiuni, or odată efectuate în termen de 24 de ore urmează să vă puie la dispoziție actul în baza căruia va fost efectuată percheziția în caz contrar acestea sunt... mai detaliat niște abuzuri grave.

16 iulie 2020