Perchezitie corporala a barbatului de catre femeie?

16 iulie 2016 261

In Europa stiu ca exista lege ca doar un politist de sex feminin poate efectua perchezitia corporala la o femeie. Exista si in Moldova? Un barbat poate fi "perchezitionat" corporal de un politist- femeie?

Jurist comments 2

Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut, Lucian.

Nu, nu poate. În Republica Moldova se aplica aceleași principii. Percheziţia corporală, ridicarea în procesul ei a obiectelor și documentelor se efectuează de un reprezentant al agentului constatator de același sex cu persoana percheziţionată, cu participarea, după caz, a unui specialist de același sex.

Sper ca v-am fost de folos.

17 iulie 2016
Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salutare Lucian.

1) Art. 130 din Codul de procedură penală prevede că Percheziţia corporală sau ridicarea de obiecte se efectuează de reprezentantul organului de urmărire penală, cu participarea, după caz, a unui specialist de acelaşi sex cu persoana percheziţionată.

2) Art. 119 CPP - Persoana care efectuează urmărirea penală nu asistă... mai detaliat la examinarea corporală a unei persoane de sex opus dacă este necesară dezbrăcarea acesteia. În acest caz, examinarea corporală se face de către un medic.

Cele bune!

17 iulie 2016