Perfectare acte in Italia

27 iulie 2017 29

Buna ziua. Am nevoie de un sfat de la D-vostra. Fiica mea se afla in Italia. Trebuie sa-si perfecteze actele, care au expirat de jumatate de an. Are nevoie de certificatul de divort de la noi din Moldova. Eu ca mama as putea sa-l iau? Sau cum ar putea sa-l obtina fara sa vina in Moldova ca sa nu aiba interdictie? Cum as putea sa o ajut? Va multumesc anticipat. O zi buna.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Fiica d-voastră are nevoie alternativ de certificatul de divorț în original/duplicat de pe certificatul de divorț/posibil și copie legalizată este admisibilă (dar puțin probabil).

În orice caz, d-voastră aveți posibilitatea de a solicita eliberarea duplicatului de pe certificatul de divorț direct la Serviciul Stare Civilă din cadrul Ministerului Justiției sau... mai detaliat on-line (https://servicii.gov.md/essc/Certificat/Divort), iar după eliberare îl transmiteți fiicei d-voastră în Italia!

Succese!

28 iulie 2017