Perfectare certificat casatorie incheiata peste hotare

9 august 2017 25

Bună ziua. Sînt cetăţean al R. Moldova, stabilit cu traiul în Italia. În anul 2016 m-am căsătorit cu soţia care are dublă cetăţenie (MD-RO). Pentru a perfecta certificatul de căsătorie intenâionez să vin în R. Moldova. Întrebare: pot veni doar eu pentru această procedură, este necesară și prezența soţiei sau trebuie să am de la ea în cazul cînd vin de unul singur o procură? Va mul\umesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu vad necesitatea de a va prezenta in RM doar pentru perfectarea certificatului , procedura data o puteti efectua la Ambasada RM in Italia si la sectiile consulare !
Detalii aici : http://www.italia.mfa.md/

10 august 2017