Perfectarea actelor copilului dupa divort

2 aprilie 2019 30

Buna. Am o intrebare. Pasaportul copilului este expirat si nu pot sa il fac fara acordul tatalui. Copilul este din prima casatorie, divortul a fost pronutat pana a se naste copilul. Dar in certificatul de nastere este scris numele tatalui. Tatal nu participa la intretinerea copilului, nu i-am cerut pensie alimentara. Cum pot sa perfectez actele copilului fara tatal copilului? Nu.am nici o hotarare de la judecata ca copilul traieste cu mine pentru ca nu era nascut in momentul divortului.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Veronica,

Accesați link-ul de ma jos unde va trebui să alegeți una din opțiunile ce se refera la eliberarea pașaportului minorului sub o anumită vârstă. Ulterior când deschideți într-o fereastră nou alegeți rubrica documente necesare, iar acolo găsiți absolut toate actele necesare.

http://asp.gov.md/node/1446

De asemenea, dacă accesați link-urile de mai jos... mai detaliat găsiți lista actelor necesare pentru copii cu vârsta pana la 7 ani și pentru cei între 7 - 12 ani.

http://asp.gov.md/node/1461

http://asp.gov.md/node/1462

Totuși, pentru viitor vă recomand să vă adresați în instanța de judecată în vederea determinării domiciliului permanent al copilului cu Dvs. La fel ați putea solicita și încasarea pensiei de întreținere.

In cazul în care pentru viitor intenționați sa va stabiliți cu traiul permanent peste hotare împreună cu copilul veți avea necesitate de acordul tatălui. Refuzul acestuia de a elibera o declarație la notar poate fi contestat în instanța de judecată.

Succes.

2 aprilie 2019