Perfectarea actelor de mostenire avand testament

6 august 2024 0

Buna ziua. Bunicul a decedat 10 ani in urma si mi-a lasat testament. Cum sa procedez pentru a face actele? Bunicul a mai avut o fiica stabilita peste hotare si un fecior, dar acestia nu pretind la nimic din averea inclusa in testament. Care este procedura?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua
în orice caz, urmează să vă adresați la notar în scopul deschiderii dosarului succesoral,
în cazul existenței unui testament, acesta poate să se refere la transmiterea către dvs a tuturor bunurilor sau parțial (doar unor bunuri concrete), acest fapt rtezultă din act.
mergeți la notar cu actele:
- buletin,
-certificat deces bunel
-testamentul
-certificat de... mai detaliat căsătoriei dacă ați schimbat numele (sau oricare alt act ce confirmă schimbarea numelui)
-actele de proprietate pe bunurile ce urmează a fi moștenite (o să vă explice notarul)
astea ar fi actele de bază, deja notarul poate solicita ceva suplimentar pe parcurs.

6 august 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Pentru un răspuns și clarificarea tuturor detaliilor, puteți apela la nr. de telefon 069049267, ajutor și suport juridic

6 august 2024