Perfectarea actelor după divorț

31 august 2018 56

Bună ziua. Sunt divorțată, avem un copil împreună. Eu cu copilul suntem stabiliți cu traiul peste hotare. Judecata a stabilit locul de trai al copilului cu mine, hotărârea este irevocabilă. Întrebarea este: pot pleca în țară cu copilul, fără a avea nevoie de ceva din partea tatălui la întoarcere? Și daca pot face acte fără acordul lui.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Mariana,
În asemenea situație Legea cu privire la ieșirea din țară spune ca puteți ieși cu copilul peste hotarele RM pentru o perioadă de 90 zile calendaristice.
În cazul în care intenționați să stabiliți domiciliul permanent al copilului peste hotare aveți necesitate sa obțineți acordul tatălui.
Astfel, este necesar să-i solicitați tatălui... mai detaliat copilului sa va elibereze o declarație notariala în care sa fie scris ca își exprimă acordul pentru stabilirea traiului definitiv în Statul......
Totodată, urmează a fi indaxt că își da acordul ca copilul sa își efectueze studiile, sa participe la diverse activități cultural artistice și altele în scopul evitării solicitării acordului tatălui de fiecare dată and va fi cazul.
Pot fi întocmite una sau doua declarații.
In cazul în care tatăl refuza sa va ofere o asemenea declarație notariala va trebui să vă adresați în instanţa de judecată cu solicitarea de a vi se permite ieșirea din țară a copilului fără acordul tatălui.

Cât privește perfectarea actelor pentru copil este posibil să o faceți fără acordul tatălui, pentru aceasta fiind suficient sa arătați celor de la Agenția Servicii Publice hotărârea judecătorească, pe care să fie aplicată ștampila, semnătura și mențiunea când hotărârea a devenit definitiva și irevocabilă.

31 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dacă nu solicitați acordul tatălui, acesta ar putea să vă creeze probleme, inclusiv de natură penală!

31 august 2018