Perfectarea actelor in privinta unui garaj cumparat cativa ani in urma

13 octombrie 2023 3

Buna ziua. Cativa ani in urma sotul meu a procurat un garaj, insa vanzatorul nu avea timp si partile au intocmit o recipisa precum ca garajul a fost vandut. Actele pe garaj sunt la noi si recipisa semnata inclusiv de martori. Acum noi dorim sa facem documentele. Ce putem face si de unde sa incepem? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Corina, în primul rând verificați dacă vânzătorul de la care ați procurat garajul deține legal acest garaj pentru aceia, ca DVS să întocmiți un contract de vânzare-cumpărare la notar, ca mai apoi să fie înregistrat la ASP-Cadastru. Dacă vechil stăpân nu este stăpân, DVS n-o să puteți indtra în... mai detaliat posesia acetui găraj.

14 octombrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

Vă adresați vânzătorului ca să vă duceți împreună la un notar pentru autentificarea notarială a contractului de vânzare-cumpărare........dacă din anumite motive acest vânzător refuză/se eschivează de la prezentarea la notar pentru autentificarea notarială a contractului, atunci aveți posibilitatea formulării unei cereri de chemare în judecată privind declararea valabilității contractului de... mai detaliat vânzare-cumpărare și deja cu hotărârea judecătorească vă duceți la Agenția Servicii Publice pentru înregistrarea dreptului de proprietate în Registrul Bunurilor Imobile...........dacă aveți nevoie de adresarea în instanța de judecată, pot să vă reprezint........tel.069615655

14 octombrie 2023