Perfectarea actelor românești

5 aprilie 2019 168

Sunt divorțată si în hotărârea de judecată e menționat că domiciliul copiilor e stabilitcu mine. Pentru a face copiilor acte românești îmi trebuie acordul fostului soț, care nu vrea să-l dea. Este vreo soluție legală de a obține acordul lui pentru perfectarea actelor?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua.
În asemenea situații, este posibil de a acționa soțul în instanță, obținînd o hotărâre care sa înlocuiasca acordul soțului, fiind prezentată autoritaților RO.

9 aprilie 2019