Perfectarea pașaportului biometric

17 februarie 2018 65

Bună ziua. Anul trecut am avut de achitat o amendă de 75 lei, pe care nu am achitat-o. Peste 3 luni mi-a venit scrisoare de la executorul judecatoresc ca trebuie sa achit deja 1.450 lei, pe care la fel nu i-am achitat. De atunci a trecut jumatate de an si nicio reacție din partea executorului (judecată nu a fost). O să-mi pot perfecta biometricul ca să pot pleca în Romania? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Potrivit unei hotărâri a Curții Constituționale a RM din luna mai 2017 a fost declarat neconstituțional art. 22 alin. 1 litera V) din codul de executare care prevedea aplicarea interdicției de perfectare a actelor.
Astfel dvs va puteți perfecta pașaportul biometric.

18 februarie 2018