Perfectarea pasaportului biometric

21 martie 2019 239

Buna ziua. Am credite care nu au fost achitate de 4 ani. Vreau sa-mi perfectez pasaportul biometric. Executorul a spus ca am interdictie. Dar revenind din Moscova nu am avut probleme la vama. Pot sa-mi perfectez pasaportul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Natalia,

De aproximativ 2 ani Executorii judecătorești nu mai sunt în drept să aplice interdicțiade a perfecta actele, ori, acea prevedere a Codului de executare a fost declarată neconstituțională.

Totuși, dacă interdicția mai figurează mergeți la executor și solicitați emiterea unei încheieri de ridicare a interdicției în cauză, iar dacă vă... mai detaliat refuză sunteți în drept să depuneți pe el o plângere la Colegiul Disciplinar al Uniunii Naționale a Executorilor Judecătorești, cât și la Poliție.

21 martie 2019