Perfectarea pasaportului biometric pentru copilul minor

24 februarie 2021 43

Buna ziua, stimati avocati. Nu mai suntem impreuna cu fostul sot de mult timp, dar nu am divortat oficial. Avem un copil de 5 ani care locuieste cu mine. Vreau sa-i fac copilului pasaport biometric. Am nevoie de acordul tatalui pentru a perfecta pasaport copilului? Pe viitor, daca divortez si instanta decide ca locul de trai al copilului este cu mine, va fi nevoie sa cer acordul fostului sot pentru a calatori peste hotare impreuna cu copilul? Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La etapa actuală actele de identitate pentru minori se pot face la solicitarea cel puțin a unui parinte, adresațivă la ASP.GOV.MD nr. De informare/consultanță 14909
Stabilirea domiciliului copilului cu unul dintre soți nu ofera careva drepturi suplimentare, ambii soți avind aceleași drepturi, iar pentru stabilirea domiciliului copilului peste hotare va fi... mai detaliat necesar obligatoriu acordul celuilalt părinte.
Daca acordul nu e posibil de obținut, posibil de a acționa in judecată pentru a substitui acest acord.
Deplasarile peste hotar la odihna pe perioade scurte nu necesită acordul celuilalt părinte, detalii puteți obține de la poliția de frontieră, sunt foarte receptivi.

4 martie 2021