Perfectarea pasaportului pentru minor

24 octombrie 2019 25

Sunt divortata si ma aflu cu copilul de 11cani in strainatate, el invata la scoala. In luna iunie ii expira pasaportul romanesc, iar fostul sot categoric nu vrea sa-si dea acordul pentru perfectarea unui pasaport nou. Pot sa-l dau in judecata ca sa obtin perfectarea actelor fara el?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Dat fiind faptul că Dvs. vă referiți la perfectarea unui act românesc urmează să vă adresați în instanța de judecată competentă din România, deoarece instanțele judecătorești din Republica Moldova nu sunt competente să examineze asemenea gen de litigii.

24 octombrie 2019