Perfectarea procurii pe automobil cand proprietarul se afla in Germania

29 martie 2021 27

Proprietarul automoturismului se afla in Germania. Este posibil sa faca procura acolo pe numele altei persoane ca aceasta sa utilizeze si eventual sa vanda autoturismul? De ce acte este nevoie?

Jurist comments 1

Diana  Moraru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

E nevoie sa se adreseze la Consulatul de la Frankfurt sau ambasada de la Berlin impreuna cu un act de identitate valabil in original (buletin de identitate/pasaport strain) si certficatul de inmatriculare (sau o copie/poza). De asemenea va fi nevoie de datele veridice a persoanei care urmeaza a fi imputernicita.... mai detaliat In acest caz, cel mai bine e o copie/poza a actului de identitate.
Succese!

30 martie 2021