Perioada aflarii masinii cu numere straine in Molodva

8 decembrie 2019 624

Am intrat in tara cu masina cu numere RO in luna aprilie. Intre timp am mai iesit din RM si am 170 de zile de aflare cu masina in RM. Am intrebat pentru concretizare daca din aprilie pot iarasi sa stau 180 de zile, la care la vama mi-au spus ca dupa ce stau 180 de zile in RM, trebuie sa scot masina din tara pentru 180 de zile. Eu le-am zis ca prima intrare o are in arpilie, dar ei imi spun cu nu are importanta. Intrebare: am voie sa stau 180 de zile pe an in RM, sau cum a spus vamesul, ca nu vad logica?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Da, perioada de 180 de zile se permite în intervalul unui an calendaristic.

9 decembrie 2019