Perioada de stagiere nu mi-a fost plătită

19 martie 2024 3

Bună ziua! Am fācut stagiere la o companie, dar în final au refuzat să mă angajeze și nu-mi achită perioada lucrată. Sunt legale aceste acțiuni? Unde mă pot adresa ca să primesc banii munciți, dacă este asa posibilitate?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Ați avut un contract în scris în acest sens? Întocmiți o cerere scrisă către angajator prin care solicitați achitarea perioadei lucrate. Dacă primiți refuz, vă adresați în instanța de judecată.

20 martie 2024