Perioada înainte de angajarea oficială

15 decembrie 2023 4

Bună ziua. Sunt asistentă medicală, am lucrați 14 ani în sfera medicală. Acum vreau să încerc să mă angajez în secția de terapie și mi-au spus să vin zilnic în secție să văd cum decurge munca, să fac manopere medicale pacienților și apoi, dacă deprind firul muncii și doresc, mă pot angaja oficial. Spuneti- mi, vă rog, această perioadă până la așa-zisa angajare oficială, trebuie plătită de angajator? Mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladislav  Dobrea
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună seara.
Vă recomand să semnați contract unde este indicată perioada de probă. Pentru perioada de probă la fel trebuie să primiți salariu , salariul indicat în contract sau cel negociat cu angajatorul pentru perioada de probă,care la fel trebuie stipulat în contract , întrucât dvs. aveți aceleași drepturi ca... mai detaliat oricare salariat a companiei.Deci, cel mai corect și securizat pentru dvs. va fi să semnați contract de muncă pînă a începe a frecventa noul post de muncă.

16 decembrie 2023