Permis de conducere

8 august 2017 22

Buna ziua, se poate de traversat frontiera cu dovada eliberata de Romania in locul permisului de conducere moldovenesc? In dovada data este indicat deja nr. viitorului permis de conducere. Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pentru informații complete privind trecerea frontierei Republicii Moldova, accesați platforma online www.frontiera.gov.md și încercați să stabiliți dacă este posibil deoarece dovada eliberată de România în locul permisului nu se regăsește în documentele valabile, care permit traversarea frontierei de stat. ( http://www.border.gov.md/index.php/ro/traversarea-frontierei/romania ) iar ACORDUl ÎNTRE GUVERNUL REPUBLICII MOLDOVA ȘI... mai detaliat GUVERNUL ROMÂNIEI PRIVIND MICUL TRAFIC DE FRONTIERĂ poate prevede acest lucru, de aceea contactați poliția de frontieră pentru a specifica acest fapt.

9 august 2017