Permis de conducere anulat

5 ianuarie 2022 494

Bună ziua. Pe data de 30.12.2018 am fost oprit de poliție în timp ce conduceam în stare de ebrietate. Permisul de conducere a fost ridicat în aceeași zi. Pe 08.07.2019 am fost condamnat (art. 264 alin.1 Cod Penal ) la 135 de ore neremunerate, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport. Termenul de anulare nu a fost indicat. Orele au fost executate fără remarci. Cât timp este nevoie sa treacă ca să-mi pot redobândi dreptul de a conduce? Care este procedura legală?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua Marin,
Șoferii condamnați la o pedeapsă penală care prevede anularea dreptului de conducere își vor putea redobândi dreptul de a șofa doar după frecventarea programului probațional antialcoolic și antidrog și expirarea termenului de 4 ani de la condamnare.
Norma mai prevede că dreptul de conducere anulat va putea fi... mai detaliat redobândit, în condiții generale, după decăderea temeiurilor de anulare a acestuia, la prezentarea unei dovezi în acest sens, și susținerea de către solicitant a examenului de calificare pentru obținerea permisului de conducere la autoritatea competentă, pe categorii și subcategorii de mijloace de transport solicitate.

6 ianuarie 2022