Permis de conducere italian

18 noiembrie 2021 80

Buna ziua. Am avut o discuție neplăcuta cu poliția de patrulare în privința permisului meu de conducere italian. Mi-au spus că nu pot circula prin RM mai mult de 6 luni. Legea a intrat in vigoare, spun ei, de 3 luni. Permisul mi l-au întors, deși au vrut sa-l sustragă pentru totdeauna. Exista așa lege? Nu găsesc așa ceva. Conventia de la Viena a fost anulată? Sau ei nu au observat noaptea ca numerele mele sunt MOLDOVENEȘTI? Cine are dreptate? Și da, stau in RM de mai mult de 2 ani.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună seara
La speța dvs este aplicabilă HG nr.1452 din 24.12.2007 "21. Pentru conducerea autovehiculelor pe drumurile publice, titularii permiselor de conducere eliberate de alte state, care îşi stabilesc domiciliul sau reşedinţa în Republica Moldova, sînt obligaţi să solicite subdiviziunii competente preschimbarea acestora cu documente similare ale... mai detaliat Republicii Moldova, în termen de maximum 6 luni, în condiţiile stabilite de prezentul Regulament"
Totodată riscați să fiți amendat în baza art.231 alin.2 Cod Contravențional
În acest sens vă îndemn să vă adresați cu o cerere la ASP pentru preschimbarea permisului de conducere străin pe cel moldovenesc .
În caz că aveți întrebări suplimentare nu ezitați să mă contactați!

19 noiembrie 2021