Permis de conducere retras pentru doi ani

10 martie 2017 69

Daca cetateanului i-a fost retras permisul de conducere pentru doi ani, poate fi revizuita decizia respectiva a judecatii la expirarea termenului de un an?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Avocat

Buna ziua.

O hotarare a instantei de judecata care a devenit irevocabila, ppoate fi revizuita doar in cazuri exceptionale, in procedura de revizuire.

Procedura de revizuire se deschide în favoarea contravenientului în termen de cel mult 6 luni din momentul apariţiei unuia dintre temeiurile enumerate mai jos:

a) instanţa de judecată... mai detaliat internaţională, prin hotărîre, a constatat o încălcare a drepturilor şi libertăţilor omului care poate fi reparată la o nouă judecare;
b) Curtea Constituţională a declarat neconstituţională prevederea legii aplicată în cauza respectivă;
c) legea nouă înlătură caracterul contravenţional al faptei sau ameliorează situaţia contravenientului în a cărui privinţă nu a fost executată integral sancţiunea contravenţională;
d) există o procedură pornită în cauza dată în faţa unei instanţe internaţionale;
e) prin hotărîre definitivă s-a constatat că agentul constatator, procurorul sau judecătorul a comis, în cursul constatării şi judecării acestei cauze, abuzuri ce constituie infracţiuni.

13 martie 2017
  • Jurisconsult

D-na Olga nu încurcați noțiunea de reducere cu revizia prevăzută de Articolul 458. Cazurile de revizuire a procesului penal
(1) Hotărîrile judecătoreşti irevocabile pot fi supuse revizuirii atît cu privire la latura penală, cît şi cu privire la latura civilă.
(2) Dacă hotărîrea judecătorească... mai detaliat se referă la mai multe persoane sau mai multe infracţiuni, revizuirea se poate cere pentru oricare dintre fapte sau dintre făptuitori.
(3) Revizuirea poate fi cerută în cazurile în care:
1) s-a constatat, prin sentinţă penală irevocabilă, comiterea unei infracţiuni în timpul urmăririi penale sau în legătură cu judecarea cauzei;
2) s-au stabilit alte circumstanţe de care instanţa nu a avut cunoştinţă la emiterea hotărîrii şi care, independent sau împreună cu circumstanţele stabilite anterior, dovedesc că cel condamnat este nevinovat ori a săvîrşit o infracţiune mai puţin gravă sau mai gravă decît cea pentru care a fost condamnat sau dovedesc că cel achitat sau persoana cu privire la care s-a dispus încetarea procesului penal este vinovat/vinovată;
3) două sau mai multe hotărîri judecătoreşti irevocabile nu se pot concilia;
4) Curtea Constituţională a recunoscut drept neconstituţională prevederea legii aplicată în cauza respectivă.
[Art.458 al.(3) în redacţia LP66 din 05.04.12, MO155-159/27.07.12 art.510; în vigoare 27.10.12]
(4) Dacă nu se poate da hotărîre din cauza că s-a împlinit termenul de prescripţie a incriminării sau s-a declarat un act de amnistie sau din cauza că unele persoane au fost graţiate, precum şi din cauza decesului învinuitului, circumstanţele prevăzute la alin.(3) pct.1)-3) se stabilesc printr-o cercetare efectuată potrivit prevederilor art.443 şi 444. Întrebarea dl.Sergiu se hotărește de către organul de probațiune conform Codului de executare Articolul 248. Stingerea sancţiunilor disciplinare
(1) Sancţiunile disciplinare se sting dacă în decursul unui an de la data executării ultimei sancţiuni disciplinare condamnatului nu i se aplică o nouă sancţiune, condamnatul fiind considerat nesancţionat.
(2) Sancţiunea disciplinară sub formă de transfer în regim iniţial se stinge la expirarea unui an de la data aplicării sancţiunii, iar în cazul comiterii unei alte încălcări sancţionate de către şeful penitenciarului – la expirarea unui an de la data aplicării ultimei sancţiuni disciplinare.
(3) Sancţiunea disciplinară stinsă nu produce efecte juridice pentru condamnat.
[Art.248 în redacţia LP82 din 29.05.14, MO319-324/24.10.14 art.632]
[Art.248 modificat prin LP146 din 14.06.13, MO161-166/26.07.13 art.518].În cazul DVS e o sancșiune, ăn baza art.248 CE v-a fi aplicată de către executor.

9 ianuarie 2020